Bugün sizlere 3 arkadaşın arasında geçen bir öyküyü aktarmak istiyorum.
Bu üç arkadaşın adları: Sxx, Dxx, Gxx’dir. Ve bu 3 arkadaş ortalama olarak aynı yaşlardadırlar..
S ile D yaklaşık olarak 50 yıldır arkadaştırlar. G’nin varlığını senelerdir bilmelerine rağmen, 2,5 yıl gibi kısa bir süre önce aralarına katmışlardır. 
G, çok enteresan bir kişiliğe sahiptir. Hayalcidir ve her zaman farklı şeyleri hayal edip durur. Onun düşüncelerinde hayallerine ulaşamama gibi bir umutsuzluk yoktur. Onun hayal gücüne göre, “O” hiç ölmeyecektir; zira onun yapacak o kadar çok şeyi var ki; sıra ölüme gelmeyecektir.
S ve D ise o kadar çok birbirlerine benzerler. S, genellikle nefsinin kölesi durumundadır; D ise duygularının ve geçmişinin….
Günün birinde S’nın ciddi bir sağlık problemi ortaya çıkmıştır: S, 70’lerinde akciğer kanseridir…. 
Hadi gelin aralarında geçen konuşmaya kulak verelim…

————————————————————————————
S: Sonunda akciğer kanseri oldum, az önce doktorumun yanından geliyorum. Bunca yıldır sigara içiyorum.. olacakları zaten çok önceden biliyordum.. Ama yine de zor geliyor be.. Bile bile senelerce lades demek.. 
Doktorum son 20 yıldır kaç defa uyardı.. :“Bugün artık  sigarayı artık acilen kes! En azından bundan sonrası için..”dedi.  Derdim büyük dostlar…. (ve bu arada bir sigara daha yanar…..)
G: Arkadaşım, birkaç yıldır sizinleyim ve senin elinden sigaran, yüzünden de öksürüğün eksilmiyor…Ben de senin gibi içiyordum. Anlattım sana bu illetten nasıl kurtulduğumu… Ne istediğim çok açık ve netti: “Ben sağlıklı olmak istiyordum… Yürürken tıkanmamak, geceleri  öksürükle uyanmamak….”
S: D şahit; kaç defa bırakmayı denedim…olmadı olamadı..Ben bırakmak istedim..Ama o beni bırakmadı… 🙁
D: Kesinlikle ben şahidim, sen aramıza yeni katıldın, bilmezsin…. Defalarca denedi ama hep bir yerlerde film koptu, olmadı…Hala hatırlarım dün gibi.. 
“35 yaşında idi. Yolu yarılamıştı. Karar aldı… Ve o gün bıraktı.. tam 5 yıl dile kolay.. Ağzına sürmedi..Ben artık sigarayı bıraktım demişti..Ta ki yaşadığı o travmaya kadar…” 
G: Edinilmiş şeyleri bırakmak, vazgeçmek bence bir kandırmaca…Sahip olduğunuz şeyi niye bırakmak kaybetmek isteyelim ki? 
“Bir anda banka hesabının sıfırlandığını düşün.. her şeyi kaybettiğini… Bunu gerçekten ister misiniz?” Hayatı çevirmek elinde.. Neden hala o sigarayı içiyorsun..
S: Efkarım büyük…
D: Sus artık be G…Bırakta artık adam, rahat rahat artık içsin…Gelmiş başına zaten gelecekler…
G: Siz bilirsiniz.. Ben sizin aranızda, size göre yeniyim.. Dediklerimi kabul etmeyebilirsiniz; ama ısrarcıda olmayacağım…S, şayet bundan sonrasını daha farklı geçirmek istiyorsan, farklı bir şey yapman gerek… Ben gidiyorum…Ama istersen beni nerede bulacağını biliyorsun..
D: Bırak şu züppe’yi.. Dün geldi aramıza, bugün ahkam kesiyor.. Gel biz seninle içmeye gidelim.. Hayat zaten çok kısa…. Bugün değilse yarın hepimiz öleceğiz….
S: “………………………………………………………………………….”
————————————————————————————
Yukarıdaki kurgulamayı okurken ne hissettiniz? Belki sigara içiyorsunuz ve yukarıdaki yazı sizi rahatsız etti. Belki de adam bu hafta ne garip bir şey yaptı.. Resmen öykü anlattı dediniz.. Ya da belki de adam sonunda saçmaladı işte dediğinizi duyuyorum…..
Aslında yukarıdaki konuşma bir örnek.. Her gün beynimizde bir çok konuda savaş veriyoruz. Ama siz bu savaşta kim siniz? S mi? D mi? Yoksa G mi?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Hayatınızda ne istediğinizi düşünün lütfen.. Bunu yaparken de, sakın ama sakın bir şeyleri bırakmak olmasın ana amacınız.. Zira sahip olduğumuz şeyler kötü bile olsa bizimdir.. Bırak zordur, bırakmayız… Neden bunları bırakmayı düşüneceğinize, neye sahip olmayı istediğinizi düşünmüyorsunuz…
Hadi şimdi düşünmeye başlayın. Örneğin kilo verme ya da kilo alma durumlarını…. Kilo vermek/almak istediğinizde S, D ve G taraflarınız sizlere neler söylüyor.. 

Susun ve beyninizde olan savaşı fil kulağı ile dinleyin….
Kemal BASARANOGLU
kemal.basaranoglu@kemalbasaranoglu.com
Kategoriler: Uncategorized

Kemal BASARANOGLU

İnsan potansiyelinin ötesine geçmek için araştırmalar, çalışmalar yapıyorum.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.