Geçen hafta oluşturduğumuz, hayatınızın tadı tuzu olan pastalardan yola çıkma zamanı geldi.
(http://kemalbasaranoglu.com/?p=80) Umarım, bunları oluştururken uzun uzadıya düşünmüşsünüzdür. Aslında yaptığınız bu çalışma, sizin, bugünden geleceğe kendiniz ile ulaşabileceğinizin öngörüsüdür.  Bunu sizden daha iyi kimse öngöremez. İçinde bulunduğunuz bu durumda, çevrenizden, aşağıda ifade edilen bu veya buna benzer sesleri duyacaksınız;

  1. Çocuğu ilk planda tutanlardan;
  • Hayatta her şey iş değil?
  • Para ile saadet olmaz. Eldeki imkanlar dahilinde de çocuğunu gül gibi  yetiştirebilirsin; hem de tadını çıkara çıkara
  • Çalış, çalış patron için! bir gün bakacaksın, çocuklarınla en güzel yıllarını yaşayamamışsın, öyle ki artık onlar büyüdü ve senin vaktin olsa bile, onlar seninle vakit geçirmeyecek
  • İş yerinde daha ne kadar yükselebilirsin ki. Zaten torpilinde yok. + bir de kadınsın! Toplumda henüz kadınların belli bir yerin üstüne çıkması, çok da olası değil! Yanarsın sonra haline.

     2. İşi ilk planda tutanlardan;

  • Düşünsene; sürekli evde oturup, çocuklarla yaşıyorsun? Seni tanırım; sen bunu yapamazsın.
  • O kadar sene okuduktan sonra son nokta bu mu yani?
  • Ek bir gelire ihtiyacın yok mu? Bu gelir, çocuklarına iyi bir gelecek için, bir adım değil mi?
  • Bir gün gelecek çocuklar senden ayrılacak; okumak içinde olabilir, evlenme nedeni ile de. Peki, o zaman, sen ne yapacaksın? Bu kadar uzaklaştıktan sonra, yeniden başlayabilir misin her şeye? Başlarsan nereden başlayacaksın, düşündün  mü hiç? 
  • Ev kadını olup çıkacaksın, hem de huysuz bir ev kadını. Çocuk bakmak, hem de sadece bunu yapmak, sence kolay mı?
Çevrenizde bu tür konuşmalar olacaktır ve siz, iki arada bir derede bazen bir o sese, bazen  diğerine gidip geleceksiniz. Karakteriniz çekingen ise, birileri size mutlaka yukarıdakilerden birini seçtirecektir (eşiniz, anneniz, bir dostunuz ..vb). Kendi başınıza karar almak diye bir şey söz konusu olamayacaktır, zira bu sorular sürekli olarak bir yerlerden çıkıp, sizi bulacaktır. O zaman gerçekten doğru olan nedir ?

Oluşturmuş olduğunuz bu iki pastaya tekrar göz atın ve daha sonra o istediğiniz pastaya ulaşmak için hangi adımları atmanız gerektiğini birkaç adımda tanımlayın. Diğer bir ifade ile kendinize; “Ben hayatımı “şu pasta” tadında yaşamak istiyorum. Bunun için ne yapmam, hangi adımları atmam gerekir?” diye sorun. Bu sorunun cevabının tek olmayacağını bilmenizi isterim. Cevaplarınızı lütfen yazınız;

1. …
2. …
3. ….
…..

Daha sonra bu aksiyonların her biri için, gerçekleştirme tarihleri koyun. Bu tarih, hemen bugün olabileceği gibi, gelecek aylardan biri de olabilir.
İstediğiniz lezzetteki hayatınızı (pastanızı) biliyor ve buna nasıl erişeceğinizin adımlarını da tanımladıysanız, artık kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: “Bu süreç içinde bir takım zorluklar ile karşılaşabilirim. Bunlar neler olabilir?” . Bunları da bir liste haline getiriniz.

1. ….
2. …
3. …
….

Sonra her zorluğun karşısına, hedefinize ulaşmanızda sizi yılmadan neyin ayakta tutacağını yazmanızı rica ediyorum. Yani, sizin bu yolda motivasyon kaynaklarınızı belirlemenizi istiyorum. Bunun cevabının uzun uzadıya olması gibi bir şey zorunlu değildir. Hedefime ulaşmanın benim için değeri  bile denilebilir. Yalnız ne olduğunu, açık ve net bir şekilde yazmalısınız.
Tüm bunları tanımladıktan sonra, kendinize “Değişime hazır mısın? Buna cesaret ve gücün var mı?”  sorularını sorunuz.
Şayet cevabınız evet ise yolunuz açık olsun; emin olun ki, istemek erişmenin ilk adımıdır, kendinizi tanımak ikinci; değişim ise üçüncü ve son adımdır. Kararlılıkla kendinizi bu yolda tutma gücünüz, hedefte bekleyen foto muhabirlerine bıraktığınız “o gülümseyen fotoğraf”tır.
Cevabınız hayır ise, bırakın her şeyi olduğu gibi aksın; birileri size ne öngördü ise, onu yaşayın.
Son not: Geçen hafta itibari ile yaptığımız çalışma, o andaki durumunuz ile ilgili görüntü ve isteklerinizden oluşan gelecek uzantısıdır. Hiç bir şey durağan değildir. Bu nedenle, zaman içinde koşullarınız da değişecektir. Size önerim bu çalışmayı 6 ayda 1 tekrarlamanız ve profesyonel anlamda bu konuda destek alarak, kontrol altında ilerlemenizdir. 
Kemal Basaranoglu

kemal.basaranoglu@kemalbasaranoglu.com
Kategoriler: Uncategorized

Kemal BASARANOGLU

İnsan potansiyelinin ötesine geçmek için araştırmalar, çalışmalar yapıyorum.

1 yorum

Adsız · Aralık 24, 2012 8:23 am tarihinde

Merhaba Kemal,

Yeni siten süper olmuş. Hem görsellik hem de içerik açısından çok beğendim. Yazılarını ilgiyle takip etmeye devam ediyorum.

Başarılar,

Didem OKATAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.