Bir an için yeniden doğduğunuzu varsayalım. Ömrünüzün ilk 6 yılını sadece beslenerek geçiriyorsunuz, 1 yılını da tamamen tuvalette… Sonra 23 yıl derin bir uykuya dalıyorsunuz. Uyanınca 9 yıl mutlu geçiriyorsunuz. Dokuz mutlu yılı, 7 kaygılı, üzüntülü, ağlamalı yıl takip ediyor. Dokuz yıl sürekli yollardasınız. Üç yıl da sürekli şikayet ediyorsunuz. Sonra 3 yıl durmadan çalışıyorsunuz. Bunun ardından 2 yıl okuyorsunuz, 2 yıl da müzik dinliyorsunuz. Daha sonra 3 yıl sürekli paylaşımdasınız. Bir yılı maneviyatınıza ayırıyorsunuz. Son bir yılı da sadece kendinize ayırıyorsunuz. Ve 70 yıllık ömrünüz bu şekilde tamamlanıyor….

Aslında bu hesabı gün bazında yapsaydık; günde 2 saat yemek, 15 dakika tuvalet, 8 saat uyku, 45’er dakika kitap okuma ve müzik dinleme, birer saat şikayet etme, çalışma, paylaşımda bulunma, 3 saat yol, 3 saat mutlu zaman geçirme, 2,5 saat kaygılanma-üzülme-ağlama, 30 dakika maneviyat, 15 dakika sadece ve sadece kendinize ayırıyorsunuz…

Tüm ömrünüze baktığınızda nelere, ne kadar çok yıl harcadığınızın farkında mısınız? Ya hepsini ardışık yaşamak zorunda olsaydınız, o zaman bu şekilde yaşamak sizi ne kadar tatmin ederdi?

Hayatınızı dolu dolu yaşamak istiyorsanız size 4 basit önerim var:

1. Kendinize daha fazla zaman ayırın: BEN dediğiniz kişiye alan açın. Bırakın diğerleri dışarda kalsın. Bu sizin “bencil” olduğunuz anlamına gelmez, başkalarına da daha fazla ve kaliteli zaman ayırmanıza yardımcı olur. Potansiyelinizi sorgulayın. Her şey mümkün olsaydı neler gerçekleştirebileceğinizi bir düşünün. Sonra da onları gerçekleştirmek için neler yapabileceğinizi araştırın. Gerekirse profesyonellerden (koç, mentör, danışman,..) destek alın. Alacağınız desteğin size geri dönüşünün büyük resminizi ne kadar besleyebileceğini hiç hayal ettiniz mi?

2. İnsanlarla daha kaliteli ilişkiler geliştirin: Sadece buluşmak için buluşmayın. Buluşmanıza mutlaka bir anlam katın. Toplumsal faydayı önde tutun, göreceksiniz arkasından bireysel fayda da gelecek. Bu da, sizlerin daha fazla mutlu zaman geçirmenize, kaygılarınızdan üzüntülerinizden ayrılmanıza yardımcı olacak. Paylaşımınız daha da artacaktır. Neden öğrenciler için bir faaliyette bulunmak üzere toplanmıyorsunuz?

3. Daha az uyuyun: Uyku aslında insanın doksanar dakikalık döngüler içinde yaşadığı bir şeydir. Yani 9 saat de uyusanız, 4,5 saatte aynı seviyede dinleneceksiniz. Neden daha az uyuyup, kendinize daha fazla mutlu olacağınız zaman dilimi yaratmıyorsunuz? Her 90 dakika kazancınızı BEN’inize yansıtırsanız, hayatınızda hangi noktalarda devrim niteliğinde gelişmeler yaratabilirsiniz?

4. Niteliğe değer verin: Hayatınıza kattığınız nesnelerin niceliklerinden ziyade niteliklerindeki değeri göz önünde bulundurun. Her şeye ve en yeniye sahip olmanın tatminden ziyade doyumsuzluk ve tatminsizlik (daha da fazlası, daha da iyisi,..vs) getirdiğine dikkat edin. Etrafınızda az ve öz şeye sahip olanların mutluluğunun ne kadar çok ve yoğun olduğuna hiç dikkat ettiniz mi?
Ve…

Yetmiş yıllık ömrünüzün sonuna geldiğinizde, oradan geriye doğru ömrünüzün bütününe bakarsanız; nerede, nasıl zaman geçirmiş olmak sizi daha tatmin edici bir yaşama götürür?

Kemal Başaranoğlu
Profesyonel Erickson Koçu
kemalbasaranoglu@gmail.com
Facebook 
Linkedin
www.tykocluk.com


Kemal BASARANOGLU

İnsan potansiyelinin ötesine geçmek için araştırmalar, çalışmalar yapıyorum.

5 yorum

Gökçen · Ağustos 18, 2017 4:36 am tarihinde

Selam daha az uyuyun değişik bir mesaj aslında kaliteli uyku ile 4,5 saatinde altına inilebilir. Özellikle öğlen 5 dakikalık bir uyku sizi zinde tutabilir. Yurtdışından edindiğim izlenim bizim yemek olayında çok zaman kaybetmemiz. İşyerini düşünün kahvaltı öğle yemekleri biraz abartmiyormuyuz. Birde şükür hamd duygusunu kaybetmemiz bizleri mutsuzluğa sürüklüyor. İsyanda olmak yerine olacakların en hayırlısı olmuş olandır dememiz lazım. Hayırlı CUMALAR

Mehmet kutluk · Ağustos 20, 2017 9:39 pm tarihinde

Çok güzel bir Öneri

Tunay İyigün · Ağustos 28, 2017 12:46 pm tarihinde

Dikkate alınmaya değer somut öneriler… Teşekkür ederim.

Ersan uzunlar · Eylül 4, 2017 7:57 pm tarihinde

“Her şey mümkün olsaydı neler gerçekleştirebileceğinizi bir düşünün.” Kemal bey selamlar bu cümleyi biraz daha açarsanız sizi daha fazla ve daha yoğun anlamış olacağım

Kemal Başaranoğlu · Eylül 6, 2017 8:48 am tarihinde

Ersan Bey merhaba;
“Her şey mümkün olsaydı…” demek “sizi kısıtlayan hiç birşeyin olmadığı durum”.. İnsanlar genelde bir şey yapmak istediklerinde hep kısıtlamaların (bahanelerin) arkasına sığınır. Olmayanlardan bahsediliyor: zaman, para, eğitim, koşullar, referans/torpil, ..vb. gibi.
“Her şey mümkün olsaydı..” sınırsızlık içinde düşünmeye yönetmek, insanın kendisine alan açması için ifade edilmiştir. Bu sayede potansiyelin keşfine çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.