Kimlerde Hakkınız Olduğunuzu Düşünüyorsunuz?
Gece tam uyumadan önce yatağa uzandığınızda derin bir nefes aldıktan sonra “Seni Affediyorum ve Hakkımı Helal Ediyorum” sözünü yirmi bir defa tekrar edin. Her söylediğinizde ya da yirmi birinciyi tamamladığınızda, gözünüzün önünden kimlerin geçtiğine dikkat ettiniz mi? Nasıl hissetmeye başladınız?   Kızgın mı? Öfkeli mi? Kırılmış mı? Üzülmüş mü? Bedeninize odaklandığınızda, karnınız mı ağrıdı, başınız mı? Ya da mideniz mi bulandı?…

EGO denen BEN’in Yaptıkları?
Herkesin “EGO” denilen bir “BEN” hali vardır. Kimi zaman bu BEN öyle noktalara gelir ki, kendisini tatmin etmek üzere başkalarına da zarar verir. Yani kendi ihtiyaçlarını, isteklerini, arzularını, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde bir başkasının önünde tutar. Ama sonuçta kişi kendisini tatmin eder ve istediğini elde ederken (kimi zaman da elde edemezken), bir başkasını üzebilir, incitip kırabilir ve en kötüsü canını yakabilir.

Hakkımı Helal Ediyorum Dediğinizde
-Kalpten İstemiyor Olsanız da- Kimler Geçti Aklınızdan?
Eşiniz mi? Çocuğunuz mu? Anne –Babanız mı? Kardeşler mi ?
Akrabalar mı?

Hakkını Ediyor musun Ey Cemaatı Müslimin?
Müslümanlıkta cenaze namazları sonrasında “Helallik” istenir. Diğer bazı dinlerde ise isteyen cenazenin başına giderek ona dua eder ya da konuşur. Sizce “helallik istemenin” ya da “konuşup dua etmenin” nedeni nedir?

Bunu yapmak aslında ölen kişiye karşı bir sorumluluk, onun ölüm ve sonrası yolculuğunun tamamlanması olarak görülmektedir. Helallik gerçekten ölünün yolculuğu için mi yapılıyor?

Hakkımı Helal Ediyorum Dediğinizde
-Kalpten İstemiyor Olsanız da- Kimler Geçti Aklınızdan?
İş Arkadaşlarınız mı? Patronlarınız mı?
Öğretmenleriniz mi? Hocalarınız mı? Yaşadığınız İlişkiler mi?

Asaletin Eylemi Olarak Affetmek!
Aslında dünya üzerinde her birimiz diğer insanlarla bir şekilde bağlıyız. Bu bağlar ölüm ile de kopmuyor. Olumlu ve iyi duygular hayat yolculuğunda kişiyi desteklerken, tüm olumsuz duygular bir yük haline geliyor. Bu yüklerin koparılmasının tek bir yolu var ve bunu yapacak tek kişi yaşayan olarak sizsiniz. Özgürleşmek için bağışlayıcı olun. “Seni Affediyorum – Hakkımı Helal Ediyorum” diyebilmeyi hayatınıza geçirerek, ruhunuzu asil duygularla taçlandırabilirsiniz.

Hakkımı Helal Ediyorum Dediğinizde Aklınızdan Peki “KENDİNİZ” de Geçtiniz mi?
Geçmişte yaşadıklarınız ve yaptıklarınızdan mı pişmansınız? Eksiklikleriniz ve yetersizliklerinizden ötürü kendinize kızgın mısınız? Zamanı mı iyi kullanmadınız? Milton Erickson’un dediği gibi; “Her İnsan O Anda Var Olan En İyi Seçimi Yapar ve Her Davranışın Altında Pozitif Bir Niyet Vardır”. Yani geçmişe dönme şansınız olsa bile, o gün yine o bildikleriniz ile aynı şeyi yapacaksınız!

Hayatınızda yeni kapıların açılması için içtenlikle, “Başta Kendiniz Olmak Üzere Diğerlerini de Affetmeye ve Hakkınızı Helal Etmeye” Ne Dersiniz?

Sizi şaşırtacak sonuçları karşılaşmaya ve onları kucaklamaya hazır olun!

Not: Ben “Hakkımı Herkese Helal Ediyorum!”. Kimsenin yükünü almak istemiyorum! Herkes ile olan ve benim bu dünyaya vermem gerekeni vermemi engelleyen tüm bağları müsaadenizle koparıyorum. Kimse sizi hiçbir bir şeye zorlayamaz ama “Hakkınızı Helal Ederseniz, Siz de Kendinize Yeni Kapılar Açarsınız”.

 

Kemal Başaranoğlu
Profesyonel Erickson Koçu
kemalbasaranoglu@gmail.com
Facebook
Linkedin
www.tykocluk.com

Designed by Freepik

 


Kemal BASARANOGLU

İnsan potansiyelinin ötesine geçmek için araştırmalar, çalışmalar yapıyorum.

2 yorum

Gökçen Başaranoğlu · Aralık 12, 2017 5:32 am tarihinde

Günaydın, Ölünün arkasından hakkını helal eden kişi aslında kendini özgürleştirir. Sadece karşılıklı insan ilişkilerinde değil aynı zamanda hayvan, bitki ve hatta eşyalar üzerinde bile karşılıklı haklar doğar. Şuan Üniversitede Tıp Profösörü olan ablamın uzun yıllar sonra doğan tek kız evladına çocukken söylediği şu cümleler beni çok düşündürmüştü. Evladım üstündeki elbiseyi iyi giy, iyi koru. Başka çocuklarında senin giydiğin elbiseler üzerinde hakkı var. Evrene pozitif düşünceler yaymak sadece çevremiz için değil kendi sağlığımız içinde faydalı. Hakkımızın yenildiğini düşündüğümüz anlarda insanlara kızıp vücut kimyamız ile oynamak yerine onları kendi hallerinde bırakıp enerjiyi başka yerlerde harcamak lazım. “Göz ardı eden göz ardı edilir” Emin olun sabır ile koruk bile tatlı üzüme dönüyorsa siz niye daha iyi yerlerde olamayasınız.
Fazilet mertebesine ermek istiyorsanız affedin.
Ruhunuzu özgürleştirmek istiyorsanız affedin.
Kendi potansiyelinizi daha tasarruflu korumak istiyorsanız affedin.
Her şeyden önce insan olmak, gönüllerde hoş bir seda ile kalmak istiyorsanız affedin.
Sevgilerimle

İ. Savaş BETONER · Ocak 19, 2018 7:24 am tarihinde

Teşekkürler. Bu güne kadar hayatıma negatif etki yaptığını düşündüğüm kişileri affediyorum. Ruhumun zincirleri kırıyor ve serbest kalıyorum.
Saygı ve sevgilerimle,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.